Programme

Danish-Norwegian Operator Algebras

Programme

Thursday 25 November

Thursday 25 November

Location: Scandic Lerkendal hotel, Gofoten meeting room

Programme for Thursday
Time Talk Speaker
10:15 - 13:00 Arrival  
13:00 - 14:00 Lunch  
14:00 - 14:30 Simplicity and the ideal intersection property for essential groupoid C*-algebras Sven Raum
- Stockholm University
14:45 - 15:15 The graph C*-algebra of quantum lens spaces Sophie Emma Mikkelsen
- University of Southern Denmark
15:15 - 15:45 Coffee break  
15:45 - 16:15 On the classification of quantum lens spaces of dimension ≤7 Thomas Gotfredsen
- University of Southern Denmark
16:30 - 17:00 Higher Kazhdan projections, l² Betti numbers, and the coarse Baum-Connes conjecture Sanaz Pooya
- Stockholm University
17:15 - 17:45 Strongly 1-Bounded Quantum Group von Neumann Algebras

Floris Eelke Elzinga
- University of Oslo

 

Friday 26 November

Friday 26 November

Location: Auditorium S4 in Sentralbygg 1 Gløshaugen (Lunch in Kjelhuset kantine)

Programme for Friday
Time Talk Speaker
09:00 - 09:30 Frames generated by unitary representations of nilpotent Lie groups Ulrik Enstad
- Stockholm University
09:45 - 10:15 Gabor duality theory for Morita equivalent C*-algebras Franz Luef
- NTNU
10:15 - 10:45 Coffee break  
10:45 - 11:15 (Non)exotic completions of the group algebras of isotropy groups Johannes Christensen
- KU Leuven
11:30 - 12:00 The index of hypoelliptic operators on (regular) Carnot manifolds Magnus Goffeng
- Lund University
12:00 - 14:00 Lunch in Kjelhuset kantine  
14:00 - 14:30 Amenable actions of nonamenable groups and classifiability of crossed product Eusebio Gardella
- Chalmers
14:45 - 15:15 Factor systems as a computational framework for noncommutative principal bundles

Stefan Wagner
- Blekinge

15:15 - 15:45 Coffee break  
15:45 - 16:15 Connections provided by quantum isomorphism

David Roberson

16:30 - 17:00 Annihilating entanglement and tensor radii of Banach spaces

Alexander Müller-Hermes
- University of Oslo

17:15 - 17:45 A graph with quantum symmetry and finite quantum automorphism group

Simon Schmidt
- University of Copenhagen

19:00 - 24:00 Dinner  

 

Saturday 27 November

Saturday 27 November

Location: Skistua
– bus from Scandica Lerkendal.

Programme for Saturday
Time Talk Speaker
09:30 - 10:10 C*-rigidity of topological dynamical systems Toke Meier Carlsen
- University of the Faroe Islands
10:20 - 10:40 Coffee break  
10:40 - 11:20 Extension Theory and von Neumann algebras

Thierry Giordano
- University of Ottawa

11:30 - 12:10 Exotic group algebras, crossed products, and coactions Magnus Landstad
- NTNU
12:10 - 14:30 Lunch  
14:30 - 15:10 Irreducible inclusions of simple C*-algebras Mikael Rørdam
- University of Copenhagen
15:10 - 15:40 Coffee break  
15:40 - 16:10 Rigidity for C*-algebras associated with Sturmian shifts Søren Eilers
- University of Copenhagen
16:20 - 17:00 The Oseledets Theorem and AF-algebras

Ian Putnam
- University of Victoria

 

Sunday 28 November

Sunday 28 November

Location: Scandic Lerkendal

Programme for Sunday
Time Talk Speaker
09:00 - 09:30 Prime Leavitt path algebras via nearly epsilon-strongly graded rings Daniel Lännström
- Blekinge
09:45 - 10:15 Boundary actions, Drinfeld doubles and free unitary quantum groups Lukas Hataishi
- University of Oslo
10:15 - 10:45 Coffee break  
10:45 - 11:15 CCR étale groupoids Gabriel Favre
- Stockholm University
11:15 - 11:45    
11:45 - 14:00 Lunch  
14:00 - 14:30    
14:45 - 15:15    
15:15 - 15:45 Departure