Proceedings & Media

Programme

Programme

Tuesday 3 December - Reception

19:00

Welcome Reception & Concert

Location: City Hall (Rådhuset) - Munkegata 1

Facilitator: Oeyvind Brandtsegg (NTNU)

Welcome by Christianne Bauck Larssen (Trondheim Kommune) and Oeyvind Brandtsegg on behalf of Nora Bilalovic Kulset (Head of the Music Department, NTNU)

Concert: GrainField by Benjamin Matuszewski (Ircam) and Norbert Schnell (Furtwangen University). Performers: Daniel Formo (NTNU) and Ariane Stolfi (Federal University of South Bahia, Brazil) link to video

Note: There will be assorted finger food.

Wednesday 4 December - Day 1 Conference

08:15-09:00

Registration & Morning Coffee

Location: Outside R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

09:00-17:00

Artworks

Location: Rooms R92 and R30 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Generative.fm by Alex Bainter (R30) link to pdf

Permutable by Julian Woodward (Visual Systems Ltd) (R30) link to pdf

Wireplex, an Extended Flow of Data as Distributed Sound Sculpture by Luis Arandas (Braga Media Arts), José Gomes (Portuguese Catholic University CITAR School of Arts, Braga Media Arts) and Rui Penha (R92) link to pdf

Acoustic Atlas by Cobi van Tonder and Guergana Tzatchkova (R92) link to pdf

09:00-11:00

Papers & Oral Talks

Session 1: Music composition, live performance and live coding

Location: R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Session chair: Thor Magnusson (University of Sussex)

09:00-09:20 - Composing Spatial Music with Web Audio and WebVR by Cem Çakmak (Rensselaer Polytechnic Institute) and Rob Hamilton (Rensselaer Polytechnic Institute) link to pdf link to video
 
09:20-09:40 - Combining Collaborative and Content Filtering in a Recommendation System for a Web-based DAW by Jason Smith (Georgia Institute of Technology), Mikhail Jacob (Georgia Institute of Technology), Jason Freeman (Georgia Institute of Technology), Brian Magerko (Georgia Institute of Technology) and Tom Mcklin (The Findings Group) link to pdf link to video
 
09:40-10.00 - Sounds Aware: A Mobile App for Raising Awareness of Environmental Sound by Tate Carson (Louisiana State University) link to pdf link to video 
 
10:00-10:20Connecting Web Audio to Cyber-Hacked Instruments in Performance by Anthony Marasco (Louisiana State University) and Jesse Allison (Louisiana State University) link to pdf link to video
 
10:20-10:40 - QuaverSeries: A Live Coding Environment for Music Performance Using Web Technologies by Qichao Lan (University of Oslo) and Alexander Refsum Jensenius (University of Oslo) link to pdf link to video
 
10:40-11:00 - Bringing the TidalCycles Mini-Language to the Web by Charlie Roberts (Worcester Polytechnic Institute) and Mariana Pachón-Puentes (Worcester Polytechnic Institute) link to pdf link to video

11:00-11:15

Coffee & Tea

Location: Outside R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

11:15-12:35

Papers & Oral Talks

Session 2: Diversity and inclusion

Location: R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Session chair: Tom Collins (University of York; MAIA, Inc.)

11:15-11:35 - From the museum to the browser: Translating a music-driven exhibit from physical space to a web app by Astrid Bin (Georgia Institute of Technology), Christina Bui (Georgia Institute of Technology), Benjamin Genchel (Georgia Institute of Technology), Kaushal Sali (Georgia Institute of Technology), Brian Magerko (Georgia Institute of Technology) and Jason Freeman (Georgia Institute of Technology) link to pdf link to video
 
11:35-11:55 - The application of Networked Music Performance technology to access ensemble activity for socially isolated musicians by Miriam Iorwerth (University of the Highlands and Islands) and Don Knox (Glasgow Caledonian University) link to pdf link to video
 
11:55-12:15 - Opening the Dragon's Den: Interactive Welcome to Baton Rouge Entrepreneurship Week by Jesse Allison (Louisiana State University) and Derick Ostrenko (Louisiana State University) link to pdf link to video
 
12:15-12:35 - Responsive Space. Liveness through spatial distribution of sound and image by Raimund Vogtenhuber (University of Arts Zurich / ICST) link to pdf link to video

12:35-13:30

Lunch

Location: SIT (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

13:30-14:50

Papers & Oral Talks

Session 3: HCI and frameworks

Location: R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Session chair: Cornelia Metzig (Queen Mary University of London)

13:30-13:50 - Flexible visualization of sound collections by Gerard Roma (University of Huddersfield) link to pdf link to video
 
13:50-14:10Towards Large-Scale Artistic Practice with Web Technologies by Luis Arandas (Braga Media Arts), José Gomes (Portuguese Catholic University CITAR School of Arts; Braga Media Arts) and Rui Penha link to pdf link to video
 
14:10-14:30 - Creating a DJ-ready Web Player for Interactive Music by Attila Haraszti link to pdf link to video
 
14:30-14:50 - Soundworks - A Framework for Networked Music Systems on the Web - State of Affairs and New Developments by Benjamin Matuszewski (Ircam) link to pdf link to video

14:50-15:00

Coffee & Tea

Location: Outside R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

15:00-17:00

Posters & Demos

Session 1

Location: Rooms R3 and R90 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Synth Kitchen by Spencer Rudnick (Ableton) (R3) link to pdf

moodplay.github.io: an online collaborative music player by Alo Allik (Queen Mary University of London), Florian Thalmann (Queen Mary University of London) and Cornelia Metzig (Queen Mary University of London) (R3) link to pdf
 
Develop WebAudio Plugins in a Web Browser by Michel Buffa (Université Côte d’Azur, CNRS, INRIA), Stéphane Letz (Grame), Jerome Lebrun (CNRS), Yann Orlarey (GRAME), Romain Michon (Grame: Centre National de Création Musicale), Dominique Fober (GRAME), Shihong Ren (GRAME) and ElMehdi Aamari (I3S) (R90) link to pdf
 
Cooperation experiments in web-based audiovisual work by Balázs Kovács (University of Pécs) (R3) link to pdf
 
Showcase by: NTNU IES (R3), SonoSuite (R3), ROLI (R3), Ableton (R90), Native Instruments (R90), NTNU Institutt for Musikk (R90) and Spotify (R90)

16:30

17:15

Bus 1 to Rockheim (dinner & concert venue) 

Bus 2 to Rockheim (dinner & concert venue)

17:00-19:00

Dinner (own expense) 

Location: Rockheim

19:00-22:30

Keynote & Concert

Location: Rockheim 

Facilitator: Oeyvind Brandtsegg (NTNU)

19:00-19:45 - Performance Keynote: Becoming Latency-Native by Rebekah Wilson link to pdf link to video

Concert

20:00-20:15 - Responsive Space by Raimund Vogtenhuber (University of Arts Zurich / ICST) link to pdf link to video
 
20:25-20:35Cyclic Gibbering by Charlie Roberts (Worcester Polytechnic Institute) link to pdf link to video
 
20:45-21:00 -gravity|density by Anthony Marasco (Louisiana State University) and Jesse Allison (Louisiana State University) link to pdf link to video
 
21:10-21:25 - Three Pidgins: Live Coding Performance by Francisco Bernardo (University of Sussex), Chris Kiefer (University of Sussex) and Thor Magnusson (University of Sussex) link to pdf link to video
 
21:35-21:50 - map mop by Gerard Roma (University of Huddersfield) link to pdf link to video
 
22:00-22:15 - Trondheim EMP Repository processing by Oeyvind Brandtsegg (NTNU), Anna Xambó (NTNU), Trond Engum (NTNU), Andreas Bergsland (NTNU); Carl Haakon Waadeland (NTNU) link to pdf link to video
 

 

Thursday 5 December - Day 2 conference

08:15-09:00

Registration & Morning Coffee

Location: Outside Realfagbygget, Gløshaugen Campus

09:00-17:00

Artworks

Location: Rooms R92 and R30 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Generative.fm by Alex Bainter (R30) 

Permutable by Julian Woodward (Visual Systems Ltd) (R30) 

Wireplex, an Extended Flow of Data as Distributed Sound Sculpture by Luis Arandas (Braga Media Arts), José Gomes (Portuguese Catholic University CITAR School of Arts, Braga Media Arts) and Rui Penha (R92) 

Acoustic Atlas by Cobi van Tonder and Guergana Tzatchkova (R92) 

09:00-11:00

Keynote: On our Past, Present, and Future with Web Audio Technologies – a participatory keynote address by Norbert Schnell link to pdf link to video

Location: R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Facilitator: Sara Martin (NTNU)

Papers & Oral Talks

Session 4: Audio processing and standards

Location: R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Session chair: Gerard Roma (University of Huddersfield)

09:40-10:00FAUST online IDE: dynamically compile and publish FAUST code as WebAudio Plugins by Stéphane Letz (GRAME), Shihong Ren (GRAME), Yann Orlarey (GRAME), Romain Michon (GRAME), Dominique Fober (GRAME), ElMehdi Aamari (I3S), Michel Buffa (Université Côte d’Azur, CNRS, INRIA) and Jerome Lebrun (CNRS)  link to video

10:00-10:20 - Essentia in the browser by Luis Joglar-Ongay (SonoSuite), Albin Correya (Universitat Pompeu Fabra), Pablo Alonso-Jiménez (Universitat Pompeu Fabra), Xavier Serra (Universitat Pompeu Fabra ) and Dmitry Bogdanov (Universitat Pompeu Fabra)  link to video
 
10:20-10:40 - Comparing apples to oranges: A comparison of AudioWorklet polyfills by Christoph Guttandin (Media Codings)  link to video
 
10:40-11:00 - An AudioWorklet-based Signal Engine for a Live Coding Language Ecosystem by Francisco Bernardo (University of Sussex), Chris Kiefer (University of Sussex) and Thor Magnusson (University of Sussex)  link to video

11:00-11:15

Coffee & Tea

Location: Outside R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

11:15-12:35

Papers & Oral Talks

Session 5: Collaboration and education

Location: R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Session chair: Miriam Iorwerth (University of the Highlands and Islands)

11:15-11:35 - Join my party! How can we enhance social interactions in music streaming? by Alo Allik (Queen Mary University of London), Florian Thalmann (Queen Mary University of London) and Cornelia Metzig (Queen Mary University of London)  link to video
 
11:35-11:55 - Design of a real-time multiparty DAW collaboration application using Web MIDI and WebRTC APIs by Scott Stickland (The University of Newcastle, Australia),  Rukshan Athauda (The University of Newcastle, Australia) and Nathan Scott (The University of Newcastle, Australia)  link to video
 
11:55-12:15 - Facilitating Team-Based Programming Learning with Web Audio by Anna Xambó (NTNU), Robin Støckert (NTNU), Alexander Refsum Jensenius (University of Oslo) and Sigurd Saue (NTNU)  link to video
 
12:15-12:35 - iMuSciCA: A Web Platform for Science Education Through Music Activities by Kosmas Kritsis (Athena Research Center), Manuel Bouillon (University of Fribourg); Daniel Martín-Albo (Wiris), Carlos Acosta (Leopoly), Robert Piechaud and Vassilis Katsouros (Athena Research Center)  link to video

12:35-13:30

Group photo next to Cafe-sito Realfag (lobby of the main entrance door, map)

Lunch

Location: SIT (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

13:30-14:50

Papers & Oral Talks

Session 6: Applications

Location: R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Session chair: Jesse Allison (Louisiana State University)

13:30-13:50 - Csound Web-IDE by Steven Yi (Rochester Institute of Technology), Hlöðver Sigurðsson and Edward Costello (Maynooth University)  link to video
 
13:50-14:10 - Building an intuitive web-based musical instrument by Ashish Dubey (Grofers)  link to video
 
14:10-14:30 - MAIA Util: An NPM Package for Bridging Web Audio with Music-theoretic Concepts by Tom Collins (University of York; MAIA, Inc.) and Christian Coulon (Music Artificial Intelligence Algorithms, Inc.)  link to video
 
14:30-14:50 - Interference: Adapting Player-Music Interaction in Games to a Live Performance Context by Matthew Wang (Princeton University)  link to video

14:50-15:00

Coffee & Tea

Location: Outside R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

15:00-17:00

Posters & Demos

Session 2

Location: Rooms R3 and R90 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Tweakable by Julian Woodward (Visual Systems Ltd) (R90) 
 
Sounds Aware by Tate Carson (Louisiana State University) (R3) 
 
Cassettes - An online audio editor by Xingxing Yang and Jatin Chowdhury (CCRMA) (R3) 
 
Ongaq JS: An elementary library for programming music by Hiroyuki Takakura (CodeNinth) (R3) 
 
A 2 Million Commercial Song Interactive Navigator by Michel Buffa (Université Côte d’Azur, CNRS, INRIA), Johan Pauwels (Queen Mary University of London), Jerome Lebrun (CNRS) and Guillaume Pelerin (IRCAM) (R3) 
 
Showcase by: NTNU IES (R3), SonoSuite (R3), ROLI (R3), Ableton (R90), Native Instruments (R90), NTNU Institutt for Musikk (R90and Spotify (R90)

16:45

17:30

Bus 1 to Banquet venue 

Bus 2 to Banquet venue

18:00-23:55

Banquet

Location: Dahls (Local Brewery Pub)

Friday 6 December - Day 3 conference

08:15-09:00

Registration & Morning Coffee

Location: Outside Realfagbygget, Gløshaugen Campus

09:00-10:00

Breakfast talk with Paul Adenot: Recent and Future Evolution of the Web Audio API  link to video

Location: R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Facilitator: Anna Xambó (NTNU)

10:00-11:00

Oral Talks & Panels

Session 7: Sustainability

Location: R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Session chair: Benjamin Matuszewski (Ircam)

10:00-10:15 - The Audio Community Group by Christoph Guttandin link to video

10:15-10:30 - The new WAC website: towards a sustainable conference by Jørgen Varpe (NTNU) and Eigil Aandahl (NTNU)  link to video

10:30-11:00 - Panel W3C and the WAC community. Moderator: Diéssica Gurskas (Native Instruments). Panelists: Paul Adenot (Mozilla), Christoph Guttandin (Media Codings), Michel Buffa (Université Cote d’Azur, CNRS, INRIA). link to video

11:00-11:15

Coffee & Tea

Location: Outside R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

11:15-12:35

Panels & Final Announcements

Session 8: The Future

Location: R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Session chairs: Sara Martin and Anna Xambó

11:15-11:45 - Panel: Industry & Academia. Moderator: Johan Pauwels (Queen Mary University of London). Panelists: Norbert Schnell (Furtwangen University), Rebekah Wilson (Source Elements), Hiroyuki Takakura (CodeNinth). link to video

11:45-12:15 - Panel: Accessibility. Moderator: Andreas Bergsland. Panelists: Miranda Moen (NTNU alumni), David Brüggemann (Nord University), Monica Ruud (NTNU). link to video

12:15-12:35 - Final Announcements.

  • 12:15-12:18 ICLI 2020
  • 12:18-12:21 Concert "Future Perfect" by Garth Paine
  • 12:21-12:26 Best Papers Awards. Jury: Jan Monschke (SoundCloud), Garth Paine (Arizona State University) and Ariane Stolfi (Federal University of South Bahia).
  • 12:26-12:31 Announcement of WAC 2020
  • 12:31-12:35 Final Remarks & Thanks

12:35-13:30

Lunch

Location: SIT (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

13:30-14:50

Workshops (part 1)

Location: R5R6R3, R90, R92 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Workshop on AudioWorklet by Paul Adenot (Mozilla) (R5)  link to video

Designing and Performing with Live Coding Languages for Signal Processing and Machine Intelligence on the Web by Francisco Bernardo (University of Sussex), Chris Kiefer (University of Sussex) and Thor Magnusson (University of Sussex) (R3)  link to video

Live coding with Makkeróni by Balázs Kovács (University of Pécs) (R92)  link to video

Audiovisual Programming in Live Performance by Charlie Roberts (Worcester Polytechnic Institute) (R90)  link to video

Diversity Workshop by Miranda Moen (NTNU alumni), Victoria Øverby Steinland (Balansekunst/The Art of Balance), Andrea Hegdahl Tiltnes (NTNU, Girl Geek Dinners Trondheim) and Kari Dahn (Girl Geek Dinners Trondheim). (R6) Please note: This workshop ends at 15.00.  link to video

  • 13:30-14:30 Balansekunst
  • 14:30-15:00 Girls Geek Dinner Trondheim

14:50-15:00

Coffee & Tea

Location: Outside R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

15:00-16:30

Workshops (part 2)

Location: R5R6R3, R90, R92 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

Workshop on AudioWorklet by Paul Adenot (Mozilla) (R5)  link to video

Designing and Performing with Live Coding Languages for Signal Processing and Machine Intelligence on the Web by Francisco Bernardo (University of Sussex), Chris Kiefer (University of Sussex) and Thor Magnusson (University of Sussex) (R3)  link to video

Live coding with Makkeróni by Balázs Kovács (University of Pécs) (R92)  link to video

Audiovisual Programming in Live Performance by Charlie Roberts (Worcester Polytechnic Institute) (R90)  link to video

16:30-17:00

Workshops Wrap-Up (All)

Location: R5 (Realfagbygget, Gløshaugen Campus)

17:15

Bus to Solsiden area

17:30-19:00

Dinner (own expense)

Location: Solsiden area

19:00-22:00

Concert & Final Party (Open Mic with the Local Community)

Location: Cinemateket

Facilitators: Oeyvind Brandtsegg (NTNU) and Ariane Stolfi (Federal University of South Bahia, Brazil)

Performing with QuaverSeries Live Coding Environment by Qichao Lan (University of Oslo), Çağrı Erdem (University of Oslo) and Alexander Refsum Jensenius (University of Oslo)  link to video
 
Jam session with local musicians and the WAC community:
 
Guergana Tzatchkova, TARFIELD (Arnfinn Killingtveit and Martin Palmer) link to video
 

Ariane Stolfi, Raimund Vogtenhuber, Guergana Tzatchkova, TARFIELD link to video

Michel Buffa, Luis Arandas, Steven Yi, Çağrı Erdem, Ariane Stolfi, Guergana Tzatchkova link to video

Jesse Allison, Balázs Kovács, Francisco Bernardo, Michel Buffa link to video

Ada Hoel, Norbert Schnell, Julian Woodward, Jesse Allison, Guergana Tzatchkova link to video

Garth Paine, Guergana Tzatchkova, Nikita Kabardin link to video

Spencer Rudnick, Nikita Kabardin, Guergana Tzatchkova, Ada Hoel, Norbert Schnell, Shihong Ren link to video

Saturday 7 December - Concert

20:00-21:30

EA-T presenterer: Garth Paine - Future Perfect

Location: Vitasenteret i Trondheim - Kongens gate 1

More information about the event here

Sponsors

Silver Sponsors

Diversity Sponsors

     
 

Bronze Sponsors

           

In collaboration with

In collaboration with

 

NTNU Department of Music logo
Trondheim Kommune logo
SALTO logo
WoNoMute logo Cinemateket logo