Outstanding Academic Fellows Programme 2017-2021

Outstanding Academic Fellows Programme 2017-2021

2.0

Fellows in the Outstanding Academic Fellows Programme 2014-2018 together with Rector Gunnar Bovim and Pro-rector for Research Kari Melby

Fellows in programme period from June 2017 to June 2021 together with former Rector Gunnar Bovim and former Pro-Rector for Research Kari Melby. Four of the fellows were not present when the photo was taken. 

Photos of the fellows for downloading (FotoWare)
Photo: Thor Nielsen/NTNU

Giosuè Baggio


Giosuè BaggioGiosuè Baggio

Department of Language and Literature

Karin Dyrstad


Karin DyrstadKarin Dyrstad

Department of Sociology and Political Science

Simen Andreas Ådnøy Ellingsen


Simen Andreas Ådnøy EllingsenSimen Andreas Ådnøy Ellingsen

Department of Energy and Process Engineering

Lindsay Nicole Ferrara


Lindsay Nicole FerraraLindsay Nicole Ferrara

Department of Language and Literature

Michail Giannakos


Michail GiannakosMichail Giannakos

Department of Computer Science

Julia Glaum


Julia GlaumJulia Glaum

Department of Materials Science and Engineering

Francesco Goia


Francesco GoiaFrancesco Goia

Department of Architecture and Technology

Atle van Beelen Granlund


Atle van Beelen GranlundAtle van Beelen Granlund

Department of Clinical and Molecular Medicine

Mats Ingulstad


Mats IngulstadMats Ingulstad

Department of Modern History and Society

Fredrik Jutfelt


Fredrik JutfeltFredrik Jutfelt

Department of Biology

Richard Kumaran Kandasamy


Richard Kumaran KandasamyRichard Kumaran Kandasamy

Department of Clinical and Molecular Medicine

Florence Kermen


Florence KermenFlorence Kermen

Department of Biology

Barbara van Loon


Barbara van LoonBarbara van Loon

Department of Clinial and Molecular Medicine

Gary Love


Gary LoveGary Love

Department of Language and Literature

Valentyn Oksenych


Valentyn OksenychValentyn Oksenych

Department of Clinical and Molecular Medicine

Dennis Meier


Dennis MeierDennis Meier

Department of Materialcs Science and Engineering

Natasa Nord


Natasa NordNatasa Nord

Department of Energy and Process Engineering

Menno Oudhoff


Menno OudhoffMenno Oudhoff

Department of Clinical and Molecular Medicine

Sondre Kvalvåg Schnell


Sondre Kvalvåg SchnellSondre Kvalvåg Schnell

Department of Materials Science and Engineering

Steffen Oppermann


Steffen OppermannSteffen Oppermann

Department of Mathematical Sciences

James D.M. Speed


James D.M. SpeedJames D.M. Speed

Department of Natural History

Elisabetta Tedeschi


Elisabetta TedeschiElisabetta Tedeschi

Department of Electric Power Engineering

Astrid de Wijn


Astrid de WijnAstrid de Wijn

Department of Mechanical and Industrial Engineering

Nicholas Worth


Nicholas WorthNicholas Worth

Department of Energy and Process Engineering

Martin Wåhlberg


Martin WåhlbergMartin Wåhlberg

Department of Language and Literature

Heidrun Åm


Heidrun ÅmHeidrun Åm

Department of Sociology and Political Science